Müdür ve Müdür Yardımcıları Forumu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
153 gösterim
Etik ve Ahlak kavramları özet şeklinde paylaşabilirmisiniz?
Eğitim ve Öğretimde Etik kategorisinde (300 puan) | 153 gösterim

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
Etik; insanların kurduğu bireysel ve toplumsal ilişkilerin temelini oluşturan değerleri, normları, kuralları, doğru-yanlış ya da iyi-kötü gibi ahlaksal açıdan araştıran bir felsefe disiplinidir.

Ahlâk; bir toplum içinde kişilerin benimsedikleri, uymak zorunda bulundukları davranış biçimleri ve kurallar anlamına gelip, toplumdan topluma değişebileceği gibi, aynı toplum içinde farklı grupların benimsediği ahlâk kuralları arasında da farklılıklar olabilmektedir.

Ahlak; göreceli, toplumdan topluma, toplum içindeki farklı gruplara, bu grupların dinsel, cinsel, etnik kimliklerine göre değişen, yöresel, yazılı olmayan, insanlar arasında uyulması gereken kurallara işaret ederken, etik, daha soyut kavramlara dayalı, daha evrensel ve genel geçerliliğe sahip bir karakter taşımaktadır. Etik ve Ahlak birbirinden farklı kavramlardır. Etik bir ahlak felsefesidir. Ahlaki olanın özünü ve temellerini araştıran bir felsefe etkinliğidir. Ahlak ise, etiğin bir araştırma konusudur. Değerler; Bireyin yaşamı boyunca çevresiyle etkileşimi sonucunda edindiği, eylemlerinde ve insanlarla ilişkilerinde öncelik verdiği, önemli olduğuna inandığı, değer atfettiği ilkelerdir.

Etik kodlar; Kurum değerleri ve misyonu doğrultusunda belirlenmiş etik karar ve eylemlerdir. Yasa ve düzenlemelere uymayı, doğru ve düzenli kayıt tutma ve raporlamayı, sosyal sorunlara ve insan haklarına karşı sorumlulukları kapsayan standartları açıklar.

Davranışlar kılavuzu; Etik kodlarla belirlenen, tüm çalışanların sorumlu tutulduğu ve uyulmadığı takdirde yaptırım gerektiren zorunlu davranışları tanımlar.

Etik İkilem: Etik ikilem, iki veya daha fazla değerin çatışma hali olarak adlandırılan bir kavramdır.
(320 puan)

İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap
28 Mart 2019 Eğitim ve Öğretimde Etik kategorisinde ceren (320 puan) sordu | 1.9k gösterim
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap
28 Mart 2019 Eğitim ve Öğretimde Etik kategorisinde Karahan (300 puan) sordu | 161 gösterim
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap
28 Mart 2019 Eğitim ve Öğretimde Etik kategorisinde cenk (190 puan) sordu | 336 gösterim
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap
28 Mart 2019 Eğitim Bilimleri kategorisinde ceren (320 puan) sordu | 150 gösterim
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap
28 Mart 2019 Mevzuat kategorisinde ceren (320 puan) sordu | 177 gösterim
Hoş geldiniz, 2019 Müdür Yardımcılığına Hazırlık sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.